Previous Next

100 فاکتور مهم گوگل در رتبه بندی سایت

 اگر به اعلامیه های سالانه سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر مراجعه و مطالعه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که گوگل تقریبا نزدیک به 200 عامل مهم رتبه‌بندی در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کند.

 اگر به اعلامیه های سالانه سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر مراجعه و مطالعه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که گوگل تقریبا نزدیک به 200 عامل مهم رتبه‌بندی در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کند.

این فاکتورها چه هستند و تآثیر آنها بر روی رتبه سایت چگونه است؟

عوامل رتبه بندی گوگل مربوط به دامنه

1. طول عمر دامنه

مت کاتز در این باره می ‌گوید:

تفاوت دامنه‌ای که شش ماه از زمان ثبت آن می‌گذرد با دامنه‌ای که یکساله است چندان زیاد نیست.

به عبارت دیگر، گوگل به سن دامنه اهمیت می‌دهد، اما میزان اهمیتش چندان زیاد نیست.

2. استفاده از کلمات کلیدی در دامنه

استفاده از کلمات کلیدی در دامنه شاید تأثیرش زیاد نباشد اما همچنان به عنوان یک سیگنال مرتبط برای گوگل عمل می‌کند. مهم تر از همه این است که موتورهای جستجو، کلمات کلیدی که در نام دامنه وجود دارند را به صورت برجسته نمایش می‌دهند.

3. اولین کلمه کلیدی در دامنه

دامنه‌ ای که با کلمه کلیدی هدف شروع می‌ شود، نسبت به دامنه‌ هایی که هیچ کلمه کلیدی در خود ندارند یا کلمۀ کلید یشان در آخر یا وسط دامنه است، یک سرو گردن بالاتر هستند.

4. مدت زمان ثبت دامنه

یکی از کارشناسان گوگل بیان می‌کند:

دامنه‌های با ارزش اغلب برای چندین سال مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیکه دامنه‌های کم ارزش به‌ندرت بیش‌تر از یکسال استفاده می‌شوند. بنابراین گوگل تاریخ انقضای یک دامنه را به عنوان یک فاکتور در ارزش و اعتبار سایت در نظر می‌گیرد.

5. کلمات کلیدی در نام زیر دامنه

تحقیقات وب‌سایت MOZ در سال 2011 نشان داده است که کلمات کلیدی موجود در نام ساب دامین (زیر دامنه) هم می‌تواند در سئو سایت تأثیر داشته باشد.

200 فاکتور مهم رتبه بندی سایت در گوگل

6. تاریخچه دامنه

گاهی گوگل سابقۀ تاریخی سایت‌هایی که قبلاً مالک دیگری داشته را دوباره از نو تنظیم می‌کند. این امر موجب می‌شود لینک‌هایی که به دامنه ارجاع داده شده بود، از بین برود. در موارد خاص هم ممکن است جریمه و پنالتی گوگل از مالک قبلی به شخص جدید منتقل شود.

7. Emd یا دامنه یکسان با کلمه کلیدی

EMD یا Exact Match Domain (دامنه دقیقاً یکسان) به این معنی است که دامنۀ یک سایت دقیقاً همان کلمۀ کلیدی هدف باشد؛ مثلاً Seo.com

یکسان بودن نام دامنه با کلمه کلیدی به گوگل کمک می‌کند که بتواند حوزه کاری شما را تشخیص دهد. البته اگر سایت شما باکیفیت و حرفه‌ای باشد EMD یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می‌شود؛ سایت‌های ضعیف زیاد، این مورد کمکشان نمی‌کند. مت کاتز در سال 2012 در این‌باره گفت:

تغییراتی که در الگوریتم‌های گوگل اتفاق افتاده، سایت‌های بی‌کیفیتی که از دامنه کاملاً یکسان استفاده می‌کنند را کمتر در نتایج گوگل نمایش می‌دهند.

200 عامل مهم سئو و رتبه بندی سایت در گوگل

8. خصوصی یا عمومی بودن اطلاعات دامنه

وقتی شما یک دامنه برای خود ثبت می‌کنید، اطلاعات شما به عنوان صاحب دامنه در سایت WhoIs ثبت می‌شود. شما می‌توانید این اطلاعات را در حالت خصوصی (private) قرار دهید یا در حالت عمومی (public) باشد که همه بتوانند آن را ببینند؛ اما خصوصی کردن اطلاعات برای گوگل کمی غیرطبیعی به نظر می‌رسد و فکر می‌کند شما دارید چیزی را مخفی می‌کنید. مت کاتز در این باره می‌گوید:

زمانی که اطلاعات WhoIs آنها را بررسی کردم، همه آنها دارای سرویس محافظت خصوصی بودند. این پرایوت کردن اکانت WhoIs به خودی خود چیز بدی نیست. اما زمانی که چند فاکتور این‌ چنینی کنار یکدیگر قرار بگیرند، ممکن است کمی غیر عادی به نظر برسد.

 

9. جریمه شدن مالک دامنه

اگر گوگل شخص خاصی را به عنوان اسپمر شناسایی کند، بقیه سایت‌هایی که متعلق به این شخص است را با دقت بیشتری بررسی می‌کند. این‌جا مشخص می‌شود که چرا دامنه سایت و اطلاعات آن برای گوگل مهم هستند.

10. دامنه سطح بالای کشوری (TLD)

داشتن دامنه‌ای که از پسوندهای مخصوص به همان کشور استفاده می‌کند (همچون .ir) رتبه سایت برای آن کشور خاص را بهبود می بخشد، اما در رتبه‌بندی جهانی تأثیری نخواهد داشت.

فاکتورهای مرتبط با صفحه
عوامل رتبه‌بندی گوگل مربوط به صفحه

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان

تگ عنوان دومین بخش مهم محتوای سایت است (در کنار محتوای صفحه). بنابراین استفاده مناسب از کلمه کلیدی در آن می‌تواند یک سیگنال قوی سئوی On-Page برای گوگل ارسال کند.

12. تگ عنوانی که با کلمه کلیدی آغاز می‌شود

وجود کلمه کلیدی در تگ عنوان که امتیاز مثبتی برای شماست ولی نکته جالبتر این است که به گفته سایت MOZ، تگ عنوانی که با کلمات کلیدی آغاز می‌شود بهتر ازعنوان‌هایی است که کلمات کلیدی را در انتهای خود قرار داده‌اند:

13. کلمه کلیدی در تگ توضیحات

وجود کلمه کلیدی در متای توضیحات برای گوگل مهم نیست و به عنوان معیار رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود؛ اما وقتی متای توضیحات کاملی همراه با کلمه کلیدی بنویسید، کاربران بیشتر روی لینک شما کلیک می‌کنند؛ افزایش ورودی از چشم گوگل پنهان نمی‌ماند.

14. کلمه کلیدی که در تگ H1

تگ‌های H1 دومین تگ عنوانی هستند که نشانه‌های مرتبط بودن فعالیت و موضوع یک سایت را برای گوگل ارسال می‌کنند؛ در واقع به گوگل نشان می‌دهد که این صفحه درباره چه موضوعی صحبت می‌کند.

15. استفاده از کلمه کلیدی در متن

اگر یک کلمه در طول محتوا تکرار شده باشد، به گوگل می‌فهمانید که موضوع محتوا درباره چیست و این صفحه درباره این کلمه صحبت می‌کند و باید روی این کلمه بهینه شود. حواستان باشد که در تکرار کلمات زیاده‌روی نکنید که صفحه شما اسپم‌گونه به نظر برسد.

16. طول محتوا

محتوای طولانی‌تر می‌تواند ابعاد بیشتری از یک موضوع را پوشش دهد و به احتمال زیاد الگوریتم‌های گوگل محتوای طولانی‌تر را به مقالات کوتاه و سطحی ترجیح می‌دهند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که طول محتوا با موقعیت سایت در نتایج جستجوی گوگل مرتبط است:

 

طول محتوا در سئو

 

17. فهرست مطالب

در ابتدای صفحه محتوای خود، یک فهرست مطالب قرار دهید؛ با این کار نه تنها گوگل بهتر محتوای شما را درک می‌کند، بلکه کاربران سایت بهتر می‌فهمند که قرار است چه مطالبی را در صفحه شما بخوانند. 

18. چگالی کلمات کلیدی

چگالی کلمه کلیدی، در واقع نسبت تعداد کلمات کلیدی به تعداد کل کلمات متن است. اگرچه این گزینه مانند گذشته از اهمیت بالایی برخوردار نیست، اما گوگل هنوز هم در برخی از مواقع از تراکم کلمات کلیدی برای تعیین موضوع سایت استفاده می‌کند. بهتر است بدانید استفاده بیش از حد از آن میتواند به سایت شما آسیب بزند.

19. استفاده از LSI ها در محتوا

LSI ها (موضوعات نزدیک و مرتبط به عبارت جستجوشده که گوگل هم در پایین صفحه نتایج به شما پیشنهاد می‌دهد) به موتورهای جستجو کمک می‌کند که مفهوم واقعی کلماتی که چند معنی دارند را بفهمند.

به عنوان مثال کلمۀ Apple که هم نام بزرگترین برند کامپیوتری جهان است و هم نام یک میوه. حالا گوگل کلماتی مرتبط مثل فناوری، استیوجابز و ... را در محتوا می‌بیند و می‌فهمد که موضوع شرکت اپل است. حضور/ عدم حضور LSI به احتمال زیاد به عنوان نشانه کیفی محتوا عمل می‌کند.

20. وجود کلمات کلیدی LSI در تگ عنوان یا توضیحات

همانند محتوای صفحه، کلمات کلیدی LSI در تگ عنوان یا تگ توضیحات می‌تواند به گوگل کمک کند که کلمات کلیدی با چند معنی را تشخیص دهد. این گزینه نیز نشان‌دهنده مرتبط بودن است.

21. سرعت بارگذاری صفحات از طریق HTML

در هر دو موتور جستجوی گوگل و بینگ سرعت بارگذاری صفحه یک عامل مهم در سئو سایت است. ربات‌های موتور جستجو با دقت زیادی سرعت بارگذاری صفحات سایت شما را بر اساس کدهای موجود در آن و حجم فایل‌ها تخمین می‌زنند.

22. سرعت بارگذاری صفحات سایت در گوگل کروم

گوگل ممکن است از داده‌های کاربری گوگل کروم برای بررسی سرعت سایت شما استفاده کند. از این طریق می‌تواند اندازه بگیرد که سایت شما چقدر برای کاربر سریع است. می‌توانید از مقاله «راهنمای کامل سرعت سایت»، 8 روش برای افزایش سرعت سایت را یاد بگیرید.

23. استفاده از AMP

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages یک فریم‌ورک کدنویسی است که توسط گوگل معرفی شده و کمک می‌کند که سایت شما در نسخه موبایلی سرعت و عملکرد بهتری داشته باشد. سایت شما با استفاده از AMP می‌تواند در نسخه موبایل رتبه بهتری بگیرد.

راستی می‌دانید که گوگل اول نسخه موبایل را ایندکس می‌کند و بعد نسخه دسکتاپ؟ پیشنهاد می‌کنم مقاله موبایل فرست ایندکس نوین را بخوانید.

24. محتوای مرتبط با جستجو

آیا محتوای صفحه شما با چیزی که در عنوان صفحه مطرح کردید، منطبق است؟؟ آیا کاربری که موضوع صفحه شما را جستجو کرده، پاسخ سوال خود را دریافت می‌کند؟ اگر جواب مثبت است پس امتیاز مثبت این مورد را هم برای سئو سایتتان می‌گیرید. در این مرحله سعی کنید هر نوع محتوایی که در صفحه دارید (عکس، متن، ویدئو و ...) با موضوع صفحه مرتبط باشد.

25. الگوریتم مرغ مگس‌خوار
به لطف الگوریتم مرغ مگس‌خوار، گوگل در رتبه‌بندی فراتر از کلمات کلیدی رفته و حالا بهتر می‌تواند از نظر معنایی محتوای صفحه را تشخیص دهد و نتایج بهتری را نشان دهد.

26. محتوای تکراری

گوگل با محتواهای تکراری و کپی‌شده میانه خوبی ندارد و معتقد است که محتوای مشابه (حتی اگر کمی اصلاح شده باشد) می‌تواند تأثیر منفی بر روی رتبه صفحه داشته باشد. پس کپی نکنید.

27. تگ کنونیکال (Rel=Canonical)

اگر محتوایی داشته باشید که در مشابهش در صفحات دیگر سایتتان وجود داشته باشد، باید از تگ کنونیکال استفاده کنید. کنونیکال اجازه نمی‌دهد که گوگل شما را به خاطر محتوای تکراری جریمه کند.

28. بهینه‌سازی تصاویر

سایز عکس‌های صفحه را بهینه کنید و در نام فایل، تگ Alt تصاویر، عنوان، توضیحات و سایر موارد، نشانی از کلمات کلیدی و موضوع صفحه‌تان وجود داشته باشد؛ این کارسیگنال مثبتی برای رتبه‌بندی به گوگل ارسال می‌کند.

29. تاخیر در به‌روزرسانی محتوای سایت

الگوریتم‌های جدید گوگل، اهمیت زیادی به محتوای به‌روز شده می‌دهند. به خصوص محتواهایی که در جستجوها به زمان حساس هستند (محتوایی که در یک بازه زمانی خاص بیشتر مورد جستجو قرار می‌گیرند. این نوع محتواها باید به روزرسانی سریعی داشته باشند). گوگل با انتشار الگوریتم فرشنس (Freshness) نشان داد که اهمیت زیادی برای این عامل قائل است.


30. مقدار به‌روزرسانی محتوا

مقدار ویرایش‌ و تغییرات مطالب نیز به عنوان فاکتور جدید بودن مطلب شناسایی می‌شوند. دقت داشته باشید که به روزرسانی شما باید آپدیت کامل مطلب یا اضافه و حذف بخشی از محتوا باشد؛ تغییر یک یا چند کلمه تاثیر زیادی در رتبه ندارد.

31. تاریخ آپدیت صفحات

صفحات سایت هر چند وقت یکبار به روزرسانی شده است؟ روزانه، هفتگی یا هر 5 سال یکبار؟ به روزرسانی مکرر صفحات سایت نیز نقش مهمی در سئو سایت دارد.

32. برجستگی کلمات کلیدی

به کار بردن کلمات کلیدی در 100 کلمه اول محتوا موضوع صفحه را به گوگل نشان می‌دهد که محتوا درباره این کلمه است؛ درنتیجه در نتایج گوگل در آن کلمه قرار خواهید گرفت. برجستگی کلمه کلیدی به قرارگیری کلمه کلیدی درون تگ عنوان، تگ H1، H2 و متا دیسکریپشن هم بستگی دارد.

33. کلمات کلیدی در تگ های H2 ، H3

به کار بردن کلمات کلیدی در عنوان‌های H2 و H3 م‌ تواند نشانه کوچک و ضعیفی از مرتبط بودن سایت با کلمه کلیدی انتخابی باشد. سایت MOZ در این باره جدول زیر را ارائه داده است:

 

جان مولر از گوگل هم در این رابطه می‌گوید:

تگ‌های HTML به ما کمک می‌کند که بفهمیم ساختار یک صفحه چگونه است.

دوره تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدیاگر تا اینجا به فاکتورهای سئو دقت کرده باشید، می‌بینید که رد پایی از کلمات کلیدی در همه جا دیده می‌شود و بودنشان یعنی رتبه بالاتر. اما اگر این کلمات از اول کار درست انتخاب نشوند، تمام برنامه‌های بهینه‌سازی شما بی‌اثر خواهد بود.


34. کیفیت لینک‌های خروجی

بیشتر سئوکاران فکر می‌کنند که لینک کردن به سایت‌های خارجی که اعتبار بالایی دارند، اعتماد گوگل به سایت شما را زیاد می‌کند. این موضوع در سایت searchengine تایید شده است.


35. موضوع لینک‌های خروجی

طبق الگوریتم Hill Top گوگل، موتورهای جستجوگر ممکن است از محتوای سایتی که شما به آن لینک داده‌اید به عنوان سگینال برای یافتن موضوع سایت شما استفاده کند. به عنوان مثال؛ اگر صفحه‌ای دارید که در مورد خودروست، لینک دادن به صفحات مرتبط با سینما مفید نخواهد بود.

36. دستور زبان و املا

به کارگیری صحیح گرامر و املا یکی از نشانه‌های کیفیت سایت است. هرچند که مت کاتز در سال 2011 این موضوع را به طور کامل تأیید نکرد.

37. محتوای غیر کپی

آیا محتوایی که در سایت و صفحات شما قرار دارد، اورجینال است و توسط خودتان تولید شده است؟ اگر از یک سایت ایندکس‌شده کپی کرده باشید نمی‌تواند همچون محتوای اصلی و اورجینال رتبه‌ای برایتان به همراه داشته باشد. شاید هم اصلاً هیچ‌وقت ایندکس نشود.

38. بهینه‌سازی برای موبایل (Mobile Friendly)

طبق الگوریتم موبایل گدون گوگل، سایت‌هایی که برای نسخه موبایل بهینه شده‌اند یا اصطلاحاً موبایل فرندلی هستند، نزد گوگل اعتبار و آبروی بیشتری دارند.

39. قابلیت استفاده موبایلی

وب‌سایت‌هایی که کاربران موبایل به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند، در الگوریتم Mobile First Index امتیاز بیشتری می‌گیرند.

40. محتوای تکمیلی مفید

بر اساس راهنمای رتبه‌بندی گوگل، محتوای تکمیلی مفید یکی از مواردی است که کیفیت سایت و صفحات آن را به خوبی نشان می‌دهد. استفاده از مبدل‌های ارز، ماشین حساب بهره وام و دستورالعمل‌های تعاملی نمونه‌هایی از محتوای تکمیلی مفید محسوب می‌شوند.

41. محتوای مخفی پشت تب‌ها

آیا کاربران برای اینکه محتوای شما برایشان نمایش داده شود باید روی تب‌ها کلیک کند؟ اگر جواب مثبت است باید بگوییم که گوگل اعلام کرده که این محتوا «ممکن است ایندکس نشود».

42. تعداد لینک‌های خروجی

استفاده بیش از حد از لینک‌های خروجی dofollow می‌تواند تأثیر منفی بر روی رتبه سایت داشته باشد.

43. عناصر چند رسانه‌ای

استفاده از تصاویر، فیلم و سایر عناصر چند رسانه‌ای می‌تواند نشان‌دهندۀ کیفیت بالای محتوای شما باشد و یکی از عوامل مهم رتبه‌بندی سایت است.

44. تعداد لینکهای داخلی به یک صفحه

تعداد لینک‌های داخلی که از سایر صفحات به یک صفحه داده می‌شود، ارزش آن صفحه را برای گوگل بیشتر می‌کند (در صورتی که صفحات بهم مرتبط باشند). بک‌لینک داخلی بیشتر برابر است با اهمیت بیشتر یک صفحه.

45. کیفیت لینک‌های داخلی یک صفحه

در لینک‌سازی داخلی توجه داشته باشید که لینک دادن از صفحاتی که رنک بالایی دارند، بسیار تاثیر بیشتری دارد نسبت به لینک دادن از صفحاتی که پیج رنک ندارند یا پیج رنک آن‌ها ضعیف است.

46. لینک‌های شکسته

لینک شکسته یعنی آدرس لینک داده شده حذف شده یا تغییر کرده باشد (ارور 404). وقتی تعداد لینک‌ها شکسته در یک صفحه زیاد باشد، گوگل فکر می‌کند که این سایت به حال خود رها شده است و همین مسئله تاثیر منفی در پیج رنک شما دارد. راهنمای رتبه بندی گوگل از لینک های شکسته برای ارزیابی کیفیت صفحه اصلی استفاده می‌کنند.

47. سطح خواندن

هیچ شکی نیست که گوگل سطح خواندن صفحات یک سایت را تخمین می‌زند. در واقع، گوگل معمولاً وضعیت سطح خواندن را برای سایت‌ها ارائه می‌دهد:

اما اینکه گوگل دقیقاً از این اطلاعات چه استفاده‌ای می‌کند، مشخص نیست. برخی از افراد معتقدند که سطح مطلب مبتدی به رتبه‌بندی بهتر سایت کمک می‌کند زیرا همۀ مردم می توانند آن را بفهمند. اما برخی دیگر این تئوری را رد می‌کنند.


48. لینک های وابسته (Affiliate)

لینک های وابسته یا Affiliate به تنهایی آسیبی به رتبه بندی سایت شما وارد نمی‌کنند. اما اگر تعداد این لینک‌ها زیاد باشد، الگوریتم گوگل توجه دقیق‌تری به سایر سیگنال های کیفیت می‌کند تا مطمئن شود شما یک سایت وابسته نیستید.

49. خطاهای HTML

وقتی برنامه‌نویسی سایتتان درست انجام نشده و پر از خطاهای HTML است، یعنی کیفیت سایت شما ضعیف است. این موضوع خیلی بحث برانگیز است ولی بیشتر سئوکاران معتقدند که سایتی که درست کدونویسی شده، رتبه بهتری در گوگل می‌گیرد.

50. اعتبار دامنه (Domain Authority)

اگر دو صفحه در همه معیارها یکسان باشند، صفحه‌ای که بر روی یک دامنه قدرتمند قرار گرفته است رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که در دامنه‌های کم اعتبار قرار گرفته‌اند، خواهد داشت.

51. رتبه صفحه (Page Rank)

رتبه صفحه از اهمیت چندانی برای سئو برخوردار نیست ولی صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند (Page Authority) رتبه بهتری در گوگل خواهند داشت.

52. طول URL

طولانی بودن بیش از حد URL ممکن است به دیده شدن شما توسط ربات‌ها گوگل آسیب بزند. در مقابل تحقیقات نشان داده‌اند که URL های کوتاه بیشتر در نتایج گوگل مشاهده شده‌اند.

53. مسیر URL

صفحه‌ای که URL اش به آدرس صفحه اصلی وب‌سایت نزدیک‌تر است اعتبار بیشتری می‌گیرد تا صفحاتی که در عمق معماری سایت قرار دارند.

54. ویراستاران انسانی

اگرچه این گزینه هرگز تأیید نشده است اما گوگل حق انحصاری یک پتنت را ثبت کرده که به ویراستاران انسانی اجازه می‌دهد بر روی SERP تأثیر داشته باشند.

55. دسته‌بندی صفحات سایت

صفحاتی که در یک دسته‌بندی قرار گرفته‌اند در رتبه‌بندی جایگاه بهتری می‌گیرند؛ چون یک سیگنال مرتبط بودن برای گوگل ارسال می‌شود. صفحه‌ای که در دسته‌بندی مرتبط خودش قرار گرفته نسبت به صفحاتی که در طبقه‌بندی غیر مرتبط قرار گرفته است، امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد.

56. تگ‌های وردپرس

برچسب زدن به یک محتوا کمک می‌کند که سیگنال مرتبط بودن مقاله با یک موضوع خاص سریع‌تر به گوگل فرستاده شود و گوگل سریع‌تر برای بررسی محتوای شما اقدام کند.

بر اساس سایت Yoast.com:

تنها روش برای بهبود سئوی سایت، مرتبط کردن یک بخش از محتوا به قسمت‌های دیگر یا مجموعه‌ای از محتواها به همدیگر است.

57. کلمه کلیدی در URL

کلمه کلیدی هم یک سیگنال ارتباط دیگر است تا موضوع صفحه مشخص شود. گوگل گفته است که وجود کلمه کلیدی در URL یک فاکتور خیلی کوچک در رتبه‌بندی سایت است؛ اما با این وجود جزو عوامل حساب می‌شود.

58. رشته URL

دسته‌بندی که در رشته URL قرار می‌گیرد، توسط گوگل خوانده می‌شود و بهتر درک می‌کند که صفحه شما درباره چه چیزی است.

59. منابع و مراجع

استناد به منابع و مراجع معتبر، همانگونه که در مقالات پژوهشی صورت می‌گیرد، ممکن است نشانه کیفیت بالای سایت باشد. راهنمای کیفیت گوگل می‌گوید که منابع موجود در یک صفحه با دقت بررسی می‌شود که معتبر و تخصصی باشند. با اینحال گوگل استفاده کردن از لینک‌های خارجی به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی را رد می‌کند.

60. فهرست‌های شماره دار و لیست‌ها

استفاده از لیست‌های شماره‌گذاری شده (اعداد و بالت پوینت) در محتوا کمک می‌کند که کاربر راحت‌تر محتوا را بخواند و محتوا کابرپسندتر شود. گوگل نیز محتوایی مرتب با شماره‌ها و نشانه‌ها را ترجیح می‌دهد.

61. اولویت صفحه در نقشه سایت (Sitemap)

ترتیب صفحات در فایل سایت مپ هم برای سئو مهم است. برای اینکه گوگل به یک صفحه بیشتر توجه کند، بهتر است در فایل sitemap.xml اولویت بالاتری داشته باشد.

62. لینک‌های خروجی بیش از حد

این گزینه قبلا ذکر شده است. برخی از صفحات لینک‌های خروجی زیادی دارند که باعث می‌شود محتوا مبهم شود و حواس خواننده از محتوای اصلی پرت شود.

63. تعداد کلمات کلیدی فرعی برای رتبه‌بندی سایت

اگر یک صفحه بتواند روی چند کلمه کلیدی متفاوت رتبه بگیرد، می‌تواند برای گوگل نشانه‌ای از کیفیت محتوا باشد. در واقع گوگل در گزارش اخیرش با نام «جستجو چگونه کار می‌کند» گفته:

ما به دنبال سایت‌هایی هستیم که بسیاری از کاربران برای جستجوهای مشابه از آن استفاده می‌کنند.

64. عمر صفحه

اگرچه گوگل محتوای تازه را ترجیح می‌دهد، ولی یک صفحه قدیمی که به طور منظم به‌روز رسانی می‌شود، وضعیت بهتری نسبت به یک صفحۀ جدید خواهد داشت.

65. صفحه کاربرپسند

برای این مورد یکبار دیگر به سند راهنمای کیفیت گوگل مراجعه کنیم:

صفحاتی که کیفیت بالایی دارند باعث می‌شوند، محتوای اصلی شما به خوبی دیده شود.

کاربرپسند یا User Frienly بودن هم یکی از ویژگی‌های کیفی صفحه است.

66. دامنه های پارک شده (Parked Domains)

دامنه پارک شده یعنی یک سایت با چند دامین جداگانه و مختلف باز شود. به روزرسانی گوگل در دسامبر سال 2011 نشان می‌دهد که دامنه‌های پارک شده کمتر در نتایج نشان داده می‌شوند.

67. محتوای مفید

گوگل می‌تواند تفاوت بین محتوای با کیفیت و مفید را تشخیص دهد، سعی کنید محتوایتان همه ویژگی‌های کیفی که نام بردیم داشته باشد و هم برای کاربر مفید باشد.

فاکتورهای رتبه بندی گوگل مربوط به سایت

68. داشتن محتوای منحصر به فرد و ارزشمند

گوگل بیان کرده که از جریمه کردن سایت‌هایی را که محتوای با ارزش، جدید و مفیدی را ارائه نمی‌کنند خوشحال است؛ خصوصاً سایت‌هایی که وابسته (affiliate sites) هستند.

69. صفحه ارتباط با ما

گوگل در سند کیفیت خودش بیان کرده، سایت‌هایی که اطلاعات تماس کاملی دارند نسبت به سایت‌هایی که اطلاعاتی ندارند، ترجیح می‌دهد. اطمینان پیدا کنید که این اطلاعات با داده‌هایی که در WhoIs وجود دارد، منطبق باشد.

70. اعتماد دامنه/ رتبه اعتماد

بسیاری از سئوکاران و اسناد سئو بیان می‌کنند که رتبه اعتماد یک فاکتور خیلی مهم در رتبه‌بندی گوگل است. با توجه به این‌که یکی از پتنت‌های گوگل با عنوان «نتایج رتبه‌بندی جستجو بر اساس اعتماد» ثبت شده، این مورد درست به نظر می‌رسد. دامنه‌هایی که برای کاربران مورد اعتماد هستند، در رتبه‌بندی گوگل جایگاه بهتری دارند.


71. معماری سایت

معماری خوب و منظم در یک سایت باعث می‌شود که ربات‌های گوگل به راحتی به صفحات شما دسترسی پیدا کنند و آن را ایندکس کنند. یک سازماندهی بهتر توسط گوگل که به سود سایت شماست.

72. به‌روزرسانی سایت

خیلی از سئوکاران معتقدند که آپدیت کردن وبسایت (به خصوص وقتی که محتوای جدید به سایت افزوده می‌شود) یک عامل تازگی حساب می‌شود؛ گوگل سایت‌های به‌روز را در اولویت امتیاز قرار می‌دهد.

73. تعداد صفحات

تعداد صفحاتی که سایت دارد نشانه‌ای ضعیف از Authority (اعتبار) است. حداقل این موضوع به موتورهای جستجو کمک می کند سایت های بزرگ را از سایت های وابسته شناسایی کنند.

74. حضور نقشه سایت

سایت مپ فایلی است که لیستی از مهم‌ترین محتواهای موجود در سایت را شامل می‌شود تا تا ربات‌ها گوگل بتوانند به‌راحتی این محتواها را پیدا کنند و ایندکس کنند. واضح است که وجود نقشه سایت باعث می‌شود که موتور جستجو راحت تر ایندکس کند و همین امر دیده شدن سایت در موتورهای جستجوگر را بهبود می‌بخشد.

75. درست کار کردن سایت

زمان خرابی بسیار (downtime) به خاطر نگهداری یا مشکلات سرور یا از دسترس خارج شدن سایت برای زمان طولانی، نتیجه منفی روی رتبه سایت شما خواهد داشت ( در برخی از موارد اگر اصلاح نشود باعث ایندکس نشدن محتوای سایت خواهد شد).

76. موقعیت سرور

موقعیت سرور بر روی رتبه‌بندی سایت شما در مناطق جغرافیایی مختلف تاثیر می‌گذارد. پس برای جستجوهایی که در ایران انجام می‌شود (مخصوصاً جستجوهایی که وابسته به مناطق جغرافیایی هستند)، سرور داخل ایران امتیاز بیشتری می‌گیرد.

77. گواهی SSL

گوگل تایید کرده است که گواهینامه SSL را ایندکس کرده و استفاده از HTTPS را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کند.


78. شرایط استفاده از خدمات و صفحات خصوصی

این دو صفحه به گوگل می‌گوید که سایت شما یک سایت قابل اعتماد در اینترنت است؛ این‌ها حتی ممکن است E-A-T ساخت شما را هم بهتر کنند (E-A-T به معنی تخصص، اعتبار و اعتماد است که برای سنجش کیفیت سایت توسط گوگل استفاده می‌شود)

79. اطلاعات تکراری متا در سایت

متای عنوان و متای توضیحات تکراری در صفحات مختلف، ممکن است بر روی دیده شدن تمامی صفحات تاثیر منفی داشته باشد.

80. جهت‌یابی بردکرامب (Breadcrumb)

Breadcrumb، یک شیوه معماری کاربرپسند است که به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بدانند در کجای سایت قرار گرفته اند:

هر دو سایت SearchEngineJournal.com و Ethical SEO Consulting ادعا می‌کنند که این گزینه جزو فاکتورهای رتبه‌بندی است. خود گوگل هم بیان کرده که جستجوی گوگل از نشانه‌گذاری breadcrumb در طبقه بندی اطلاعات یک صفحه در نتایج جستجو استفاده می‌کند.

81. بهینه‌سازی سایت برای موبایل

از آنجایی که بیشتر از نیمی از جستجوها با گوشی موبایل انجام می‌شود، گوگل می‌خواهد مطمئن شود که سایت‌ها در موبایل درست نمایش داده می‌شوند؛ بنابراین به سایت‌های واکنش‌گرا (ریسپانسیو) رتبه بهتری در موتورهای جستجو می‌دهد و سایت‌هایی که در جستجوی موبایل، سازگار نیستند را جریمه می‌کند.

82. یوتیوب

بدون شک ویدئوهای یوتیوب در نتایج گوگل ارجح‌تر خواهد بود (شاید به‌خاطر این است که یوتیوب یکی از رسانه‌های خود گوگل است).
در حقیقت سایت Search Engine Land نشان داده است که ترافیک یوتیوب بعد از به روزرسانی پاندای گوگل افزایش یافته است.

83. قابلیت استفاده سایت

سایتی که استفاده‌اش برای کاربر سخت است یا جهت‌یابی پیچیده‌ای دارد، می‌تواند با کاهش زمان سپری شده در سایت، صفحات بازدید شده و بانس ریت تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی داشته باشد.

84. استفاده از گوگل آنالیتیکس و ابزار گوگل سرچ کنسول

بعضی فکر می‌کنند که نصب این دو ابزار بر روی سایتتان، ایندکس شدن سایت شما را بهبود دهد. این دو گزینه می‌تواند با دادن اطلاعات مورد نیاز به گوگل، تاثیر مستقیمی بر روی رتبه‌بندی نتایج داشته باشد. هر چند گوگل این را مستقیم تأیید نکرده ولی حداقل می‌توانید با این دو ابزار آمار سایتتان را رصد کنید و آن را بهبود دهید.

85. نظر کاربران/شهرت و اعتبار سایت

شهرت سایت و برند شما در بین کاربران نقش مهمی در رتبه‌بندی سایت دارد. گوگل این شهرت را از میزان سرچ کردن نام برند شما در موتور جستجو می‌فهمد. علاوه بر این دیدگاه‌ها و نظر کاربران تأثیر بسیار مهمی در الگوریتم‌های مرتبط با موتورهای جستجو دارند.

فکتورهای رتبه بندی گوگل و سئو سایت مرتبط با یک لینک

86. عمر دامنه لینک‌هنده

بک‌لینک‌هایی که از دامنه‌های قدیمی داده می‌شوند ممکن است از دامنه‌های جدید، قدرتمندتر باشند.

87. تعداد دامنه‌های لینک‌دهنده

تعداد دامنه‌هایی که به شما لینک می‌دهند، یک فاکتور مهم رتبه‌بندی برای الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شوند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید.

89. لینک‌ گرفتن از آی‌پی آدرس‌های مختلف

لینک‌های به دست آمده از آی پی آدرس‌های مختلف نشان‌دهنده این است سایت‌های مختلفی در حال معرفی شما هستند؛ این باعث اعتماد گوگل می‌شود و می‌تواند رتبه سایت شما را بهتر کند.

90. تعداد صفحات لینک‌دهنده

تعداد صفحاتی که به شما لینک‌داده‌اند (حتی اگر این صفحات همه بر روی یک دامنه قرار گرفته باشد) روی سئو سایت تاثیر خواهد داشت.

91. متن (Anchor Text) لینک‌ها

همانطور که در الگوریتم اصلی گوگل نیز توضیح داده شده است: متن لینک‌ها در همان ابتدا می‌تواند موضوع صفحه لینک‌شده را مشخص کند.

این گزینه نسبت به قبل، از اهمیت کمتری برخوردار است (حتی اگر زیاد از یک کلمه استفاده شود، گوگل ممکن است به عنوان اسپم شناساییش کند)؛ اما هنوز هم می‌تواند به گوگل نشان دهد که این متن به چه صفحه‌ای و با چه موضوعی مرتبط است.

92. تگ ALT (برای لینک‌های تصویری)

همانطور که می‌دانید تگ ALT تصاویر، مانند انکرتکست عمل می‌کند. می‌توانید در تگ alt از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا کاربران از طریق تصاویر هم به سایت شما برسند.

93. لینک‌های حاصل از دامنه‌های .edu و .gov

مت کاتز اشاره می‌کند، که دامنه‌های سطح بالا (TLD) فاکتور رتبه‌بندی سایت نیستند و گوگل گفته است که بیشتر بک‌لینک‌ از این دامنه‌ها را در نظر نمی‌گیرد. با اینحال، این مورد مانع از این نمی‌شود که سئوکاران اهمیتی به دامنه‌های سطح بالا ندهند.

94. اعتبار صفحه لینک ‌دهنده

اعتبار صفحاتی که به شما لینک می‌دهند (PageRank) از همان روزهای اول گوگل تا الان جزو مهم‌‎ترین فاکتورهای سئو بوده و هست!

گوگل می‌گوید: مطمئن شوید که بقیه صفحات به شما لینک می‌دهند.

لینک‌ها کمک می‌کنند که ربات‌های گوگل سایتتان را پیدا کنند و رتبه بهتری در نتایج به آن بدهند! گوگل هنگام نشان دادن نتایج برای یک عبارت جستجوشده، از تکنیک مطابقت متن استفاده می‌کند تا صفحه‌هایی را به شما نشان دهد که مهم و مرتبط با کلمه سرچ شده هستند!

گوگل یک لینک از صفحه A به صفحه B را به عنوان یک رای از صفحه A به B تفسیر می‌کند! این لینک‌ها اعتبار را از صفحات لینک‌دهنده به صفحات گیرنده منتق می‌کنند.

95. اعتبار دامنه لینک شده

اعتبار دامنه‌ای که به شما لینک می‌دهد، ممکن است نقش مستقلی در ارزش لینک‌ها داشته باشد.

96. لینک گرفتن از رقبا

اگر از رقبا یا سایت‌هایی لینک دریافت کنید که رتبه یکسانی با شما در نتایج گوگل دارند، یا با شما در یک صفحه از نتایج قرار گرفته‌اند، برای رتبه‌بندی در یک کلمه خاص بارزش‌تر است.

97. گرفتن لینک از سایت‌های صنعت خود

بسیاری از سئوکاران بر این باورند که تا زمانی که سایت‌های مورد انتظار در حوزه کاریتان به شما لینک ندهند، گوگل به شما اعتماد کامل پیدا نمی‌کند.

98. بک لینک از همسایگی بد

بک‌ لینک‌هایی که از همسایگی بد به دست می‌آیند ممکن است به سایت شما آسیب بزنند. منظور از همسایگی بد همان وبسایت‌هایی هستند که به منظور لینک‌سازی ساخته شده‌اند و هیچ محتوای دیگری ندارند؛ این سایت‌ها به لینک فارم‌ (Link Farms) معروفند.

99. پست مهمان

هرچند پست مهمان می‌تواند بخش مهمی از کمپین سئو کلاه سفید باشد؛ اما لینک‌های به دست آمده از پست‌های مهمان (به خصوص لینک‌هایی که در بخش بیوگرافی نویسنده قرار می‌گیرد) ممکن است به اندازه لینک‌های متنی با ارزش نباشد.

دقت کنید که پست‌های مهمان زیاد می‌‌تواند سایت شما را دچار مشکل کند.

100. لینک‌‌های تبلیغاتی

طبق قوانین گوگل، لینک‌های تبلیغاتی باید نوفالو باشند. اگر چه که احتمالاً گوگل می‌تواند لینک‌های فالو و نوفالو را در تبلیغات تشخیص دهد و آن‌ها را فیلتر کند.

Must Read

Connect

با ما بمان

برای دریافت جدیدترین آموزش ها ، در خبرنامه ما مشترک شوید
جدید در ارتقاء کسب و کار