۱۴ تکنیک، سئو داخلی (On Page Seo) تا رتبه صفحه اول

بدون سئو و بهینه ‌سازی حتی با محتوا زیاد و کلیک بالا خیلی سخت بتوان رتبه خود را ارتقا داد. یا کیفیت استاندارد ها را بالا برد. شاید بگویید رتبه برای من چندان مهم نیست و یا همین قدر که فقط سایت داشته باشم برای من کافیست. از این رو حتما یا از نتیجه کار سئو آگاه نیستید یا آنرا لمس نکرده اید که ببینید با قدری پرداختن به سئو سایت خود چه امتیازاتی نصیب شما خواهد شد.

سئوی داخلی (on page seo) سایت چیست؟

بدون سئو و بهینه‌ سازی حتی با محتوا زیاد و کلیک بالا خیلی سخت بتوان رتبه خود را ارتقا داد. یا کیفیت استاندارد ها را بالا برد. شاید بگویید رتبه برای من چندان مهم نیست و یا همین قدر که فقط سایت داشته باشم برای من کافیست. از این رو حتما یا از نتیجه کار سئو آگاه نیستید یا آنرا لمس نکرده اید که ببینید با قدری پرداختن به سئو سایت خود چه امتیازاتی نصیب شما خواهد شد.

سئو داخلی (On Page Seo) بهینه‌ سازی سایت برای موتور های جستجو است که در داخل سایت خودتان انجام می ‌شود؛ اگر سایت شما با اصول سئوی داخلی بهینه شده باشد، موتور های جستجو به راحتی سایت شما را پیدا کرده و می ‌خوانند، موضوع آن را درک می ‌کنند و اگر استاندار های لازم را داشته باشد، آن را به عنوان یک سایت مفید برای کاربران می شناسند.

حالا که هم برای گوگل بهینه ‌اید و هم برای کاربر مفید هستند، حق شماست که رتبه‌ های بالای گوگل مال شما باشد؛ عجله نکنید؛ فعلا داشتیم آخر قصه را برایتان فاش می ‌کردیم ولی هنوز اول داستان یعنی شروع بهینه ‌سازی با سئو داخلی است.

سئو کردن صفحات داخلی کار زیاد سختی نیست، فقط کافی است چند نکته ساده را رعایت کنید و در محتوای خود لحاظ کنید. در ادامه لیست ی از اصول و نکات سئو داخلی را برایتان آورده ‌ایم.

تکنیک‌ های سئو داخلی سایت

در این بخش نکات سئو داخلی را برای شما لیست کردیم که در سال 2020 اطلاع رسانی شده ‌اند و بیشترین تأثیر را در بهینه‌ سازی سایت دارند.

1. آدرس (URL) تمام صفحات سایت خود را بهینه کنید

اولین چیزی که نظر گوگل را جلب می ‌کند، آدرس صفحات سایت است؛ آدرس سایت شما باید کوتاه، مرتبط به محتوای داخلش و شامل کلمات کلیدی باشد تا بیشترین تاثیر را روی سئو داشته باشد. پس:

از آدرس ‌های پیچیده دوری کنید:

2. تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) انجام دهید

با تحقیق کلمات کلیدی می ‌توانید بفهمید که کاربران در حوزه کاری شما به دنبال چه چیزی هستند؛ چه چیزی برایشان بیشتر اهمیت دارد و چه کلماتی را بیشتر جستجو می ‎کنند! حتی می ‌توانید بررسی کنید که آیا روند تعداد جستجو در حال افزایش هست یا نه؟

بعد از این تحقیق، کلماتی که قرار است برایتان مخاطب جذب کند و ترافیک سایتتان را افزایش دهد را می ‌شناسید! حالا شاه ‌کلید دنیای سئو در دست شماست! بنابراین با توجه به این کلمات محتوای سایت خود را تولید کنید یا آن‌ ها را بهبود ببخشید. اگر تحقیق کلمات کلیدی را درست انجام دهید، می‌توانید امیدوار باشید که اولین آجر سئو داخلی را درست گذاشته‌ اید و دیوارتان قرار نیست تا ثریا کج ساخته شود.

توجه: تحقیق کلمات کلیدی به منظور جذب بازدیدکننده برای سایت انجام نمی ‌شود، بلکه هدف از آن، جذب آن دسته بازدید کنند گانی است که محتوای سایت شما برایشان سودمند بوده و دقیقاً به دنبال محتوا یا محصول شما هستند.


3. عنوان سئو (Meta title) را بهینه کنید

عنوان سئو یا متا تایتل همان عبارتی است که کاربران در نتایج گوگل می ‌بینند. در متا تایتل باید چند نکته را رعایت کنید تا برای موتور جستجو بهینه شود:

سعی کنید عنوان سئو شما از 60 کاراکتر بیشتر نباشد، اگر از این تعداد بیشتر باشد، عنوان شما در گوگل ناقص نشان داده می ‌شود.
در عنوان سئو، حداقل از یک کلمه کلیدی استفاده کنید.
تا جای امکان سعی کنید، کلمۀ کلیدی هدف را در ابتدای عنوان سئو صفحه قرار دهید و سپس به آن جزئیاتی اضافه کنید که کاربر ترغیب شود روی لینک شما کلیک کند؛ برای مثال افـزودن کلمـاتـی از قبیل «2020»، «بهترین»، «راهنما» و «نقد و بررسی» می‌ تواند در رتبه بهتر برای کلمات کلیدی دم بلند موثر واقع شود.
عنوان سئو

4. زیر عنوان ‌ها (تگ‌های H1، H2 و H3) را درست بچینید

عنوان‌ ها در سئو داخلی یک محتوای خوب، باید ساختار درستی داشته باشد تا خواننده گیج نشود و با خود بگوید این تیتر چه ربطی با تیتر قبلی دارد! برای رعایت ساختار، عنوان اصلی محتوا که بالای مقاله مثل سر در خودنمایی می ‌کند را با تیتر یک (تگ H1)، تیتر های اصلی را با تگ H2 و زیر شاخه ‌های آن ‌ها را با H3، H4 و... مشخص کنید.

اکثر سیستم ‌های مدیریت محتوا (مثل وردپرس) به صورت خودکار این تگ‌ ها را به پست اضافه می ‌کنند. اما ممکن است بعضی از قالب ‌ها این تنظیمات را دستکاری کنند. کد وب ‌سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید تیتر های شما تگ ‌های مناسب داشته باشند.

این کار هم گوگل را برای ایندکس کردن مطلبتان بهتر راهنمایی می‌کند و هم کاربران به راحتی مطلبتان را می ‌خوانند و درک می‌ کنند. و نکته سئو آخر هم اینکه آوردن کلمات کلیدی در عناوین اصلی سئو شما را بهبود خواهد داد.

5. در محتوای خود از محتوای چند رسانه‌ای استفاده کنید

استفاده از تصویر، ویدئو، نمودار و ... می ‌تواند نرخ پرش شما را کاهش دهد و کاربر را بیشتر در صفحه نگه دارد. این‌ دو از اصلی ‌ترین معیارها در تعامل با کاربر هستند که در رتبه وب‌ سایت شما تأثیر مستقیم می‌ گذارند.

6. لینک‌ سازی داخلی کنید

لینک‌ سازی داخلی در سایت به دو روش انجام می ‌شود:

لینک ‌دهی به سایر مطالب یا محصولات خودتان

در هر پستی که می ‌گذارید دو یا سه لینک به سایر مطالبتان داشته باشید. این کار برای شما دو فایده دارد، اول اینکه می‌ توانید از صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند، برای پست ‌های جدید اعتبار بگیرید؛ دوم اینکه اگر خواننده‌ ها روی لینک‌ های شما کلیک کند و به صفحات دیگر سایتتان سر بزنند، باعث می ‌شود زمان بیشتری را در سایت شما بمانند و به گوگل این پیام را برسانند که سایت شما را دوست دارند! گوگل هم که عاشق سایت‌ های کاربر پسند است که به آن ‌ها اعتبار بدهد.

سعی کنید که لینک ‌های بی‌ربط به موضوع نداشته باشید؛ همیشه نفع کاربر را درنظر بگیرید که آیا این لینک، اینجا به درد کاربر میخورد یا نه؟ مثلاً اگر درباره سئو داخلی می ‌نویسید، لینک به سئو خارجی می ‌تواند برای کاربر مفید باشد. ولی در مطلب سئو داخلی لینک به «شگفتی‌ های کائنات» شاید زیاد منطقی به نظر نمی ‌رسد؛ الکی گوگل را هم گیج نکنید!

لینک دادن به سایت دیگران
تجربه نشان داده که این کار در بین وب مستران و کارشناسان محتوا زیاد رسم نیست و تا بخواهید در این یک مورد آب هم از دستشان نمی‌ چکد، لینک که اصلاً! چون فکر می ‌کنند با لینک دادن، ارزش سایت رقیب بالاتر می ‌رود؛ بله درست فکر می ‌کنند ولی این یک معامله برد-برد است. چطور؟

اول اینکه لینک‌ دهی به سایت ‌های مرتبط و همکار، به گوگل کمک می‌ کند تا راحت ‌تر از موضوع فعالیت صفحه شما مطلع شود و بداند که در کدام میدان رقابت به شما رتبه بدهد. همچنین با این کار گوگل سایت شما را به عنوان منبع اطلاعاتی موثق شناسایی می ‌کند که همپای رقبا مطالب کامل تولید می‌ کنید. پس لینک خارجی هم در سئوی شما تاثیرگذار است.لینک‌ سازی در سئو داخلی

7. سرعت سایت را بهینه کنید

گوگل اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از معیارهای رتـبه ‌بندی است. هیچکس دوست ندارد که زمان زیادی پای باز شدن و لود شدن صفحات یک سایت بگذارد؛ به‌ خصوص الان که از هر سایتی چندتا وجود دارد و کاربر می ‌تواند به ‌راحتی سراغ سایت ‌های دیگر برود.

بنابراین تأخیر در بارگذاری سایت می ‌تواند باعث از دست رفتن بازدید کننده‌ ها و کاهش نرخ تبدیل شود. اگر باورتان نمی‌ شود بد نیست بدانید که طبق تحقیقاتی که شرکت آمازون انجام داده، هر ۱۰۰ میلی‌ثانیه (0.1 ثانیه) تأخیر در بارگذاری سایت، ۱٪ از فروش کم می‌ کند.

اصلاٌ آمازون هم به کنار! طبق مطالعات خود گوگل، زمان ماندن کاربران در صفحه، در سایت ‌های سریع (که در کمتر از ۵ ثانیه بار گذاری می‌ شوند) در مقایسه با سایت ‌های کند (که تا ۱۹ ثانیه طول می ‌کشد تا بارگذاری شوند)، 70% بیشتر است. از طرف دیگر در سایت‌ های سریع، نرخ پرش (Bounce Rate) هم 35% کمتر است.

8. سایت خود را ریسپانسیو (واکنش‌گرا) طراحی کنید

اگر سری به آمار کاربران اینترنتی زده باشید، می ‌بینید که کاربران موبایلی چندین برابر سیستمی ‌ها هستند. گوگل این را در سال 2015 فهمید که استفاده از موبایل روز به روز بیشتر می ‌شود، و کاربران با دستگاه موبایل به سایت ‌ها سر می ‌زنند. بنابراین در سال 2016 اعلام کرد به سایت ‌های ریسپانسیو رتبه ‌های بهتری اختصاص می ‌دهد و به اصطلاح سیگنال موبایل‌ فرندلی را تقویت کرد.

ریسپانسیو بودن سایت در سئو داخلی

ریسپانسیو بودن به این معنی است که وقتی در دستگاه‌ های دیگری مثل موبایل و تبلت سایت را باز می‌ کنید، ساختار ظاهری آن بهم نریزد.

اگر می‌خواهید رتبه سایت شما افزایش پیدا کند، لازم است از طراحی ریسپانسیو (واکنش گرا) استفاده کنید.

9. تصاویر سایت را بهینه کنید

تصاویر شما باید از دو جهت بهینه شده باشند:

حتماٌ تگ alt داشته باشند و از کلمه کلیدی در آن‌ ها استفاده شده باشد.

تگ Alt به گوگل کمک می‌ کند که بفهمد موضوع عکس و ارتباط آن با متن چیست. یادتان باشد که در Google Image رقابت در کلمات کلیدی کمتر است و شما می‌توانید با بهینه‌سازی تصاویر خود به جایگاه های بهتری در جستجوی تصاویر گوگل برسید. (تگ Alt تصاویر در سیستم وردپرس با عنوان «متن جایگزین» دیده می‌شود).

حجم آن ‌ها بهینه و استاندارد باشد

قبلاٌ گفتیم که کاربران حوصله سایت‌ های کند را ندارند و خیلی زود صفحه را ترک می ‌کنند؛ با بهینه کردن حجم عکس ‌ها می‌ توانیم سرعت بارگذاری را بهبود دهیم. توصیه می‌کنم برای اینکه بتوانید حجم تصاویر سایتتان را بدون افت کیفیت کاهش دهید، از وب‌ سایت Optimizilla کمک بگیرید.

10. چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید

کلمات کلیدی باید در همه متن شما به تعداد لازم وجود داشته باشد، فقط یادتان باشد که در استفاده از این کلمات زیاده‌ روی نکنید که از بار معنایی آن کم شود؛ چون در الگوریتم‌های گوگل مثل جستجوی معنایی (Semantic Search) و الگوریتم مرغ مگس خوار این کار اسپم تلقی شده و به ضرر سئو سایت شما خواهد بود.

بسیاری از متخصات سئو معتقدند که چگالی کلمات کلیدی باید بین 1 تا 3 درصد از کل محتوای یک صفحه باشد. اگر تعداد کلمات کلیدی محتوای شما از این مقدار بیش‌تر شود، گوگل آن صفحه را به عنوان اسپم شناسایی می‌کند. مقاله چگالی کلمات کلیدی این بحث را کامل توضیح داده است.

11. کلمات کلیدی LSI را در پست خود پخش کنید

برای اینکه کلمات کلیدی اصلی در محتوای شما تکرار نشوند، می‌ توانید از LSI ها استفاده کنید. کلمات کلیدی LSI لغات هم معنی با کلمه کلیدی شما هستند که گوگل برای مشخص کردن موضوع صفحه از آن‌ها استفاده می‌کند.

12. انکرتکست ‌ها را بهینه کنید

منظور از انکرتکست (Anchor Text)، متن یک لینک است که کاربر با کلیک کردن روی آن به صفحه مقصد هدایت می ‌شود، با رعایت کردن چند نکته در استفاده از انکر تکست‌ها به سئو داخلی خود کمک می ‌کنیم:

در انکرتکست‌ها از کلمات کلیدی استفاده کنید.

انکر تکست باید به صفحه ‌ای که به آن لینک شده مرتبط باشد.
در استفاده از انکرتکست Excat match (کلمه کلیدی اصلی) زیاده ‌روی نکنید و سعی کنید متن لینک ‌هایتان متنوع باشد.

13. محتوای با کیفیت تولید کنید

مهمترین بخش از سئوی داخلی یک محتوای خوب و با کیفیت است؛ می‌گوییم مهم‌ترین، چون اگر تمام نکات سئو تا اینجا مو به مو رعایت شده باشد، اما محتوای شما به درد کاربر نخورد، برای گوگل هم هیچ ارزشی ندارد!

بگذارید توضیح دهیم که چرا این اتفاق می‌افتد:

شما با رعایت نکات سئو به لینک یک و دو گوگل می‌رسید و در پوست خود نمی‌ گنجید؛ اما بعد از مدتی گوگل متوجه می‌شود که هر کاربری که روی سایت شما کلیک می‌کند، خیلی سریع از آن خارج شده و نتیجه دیگری را باز می‌کند! این یعنی محتوای شما نتوانسته نیاز کاربر را برطرف کند، پس رتبه شما را کاهش داده و لینکتان را به نتایج پایین‌تر میفرستد!

پس همین اول کار سعی کنید محتوای خود را طوری بنویسید که موضوع را کامل توضیح داده باشد و در عین حال کاربر از خواندن آن لذت ببرد.

14. با کد های اسکیما نشانه‌ گذاری کنید

نشانه ‌گذاری اسکیما نیز بخشی از سئو داخلی سایت شماست. اسکیما مجموعه ‌ای از کد هاست که شما در سایت خود قرار می ‌دهید تا به گوگل بفهمانید که این این بخش از سایت شما راجع به چه چیزی صحبت می‌ کنید. با این کار گوگل بهتر می ‌تواند شما را در نتایج مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده قرار دهد.

البته این کدها یکی دوتا نیستند، با مراجعه به سایت schema.org تمام کد های اسکیما را می‌ توانید ببینید و در صورت لزوم از آن ‌ها در سایتتان استفاده کنید. حالا شاید بپرسید که استفاده از کدهای schema چه تاثیری رو سئوی سایت دارد؟

برای اینکه جواب سوالتان را پیدا کنید همین حالا یک تب جدید در مروگرتان باز کنید و نام یک شخصیت یا فیلم معروف را در گوگل جستجو کنید. حالا در سمت راست صفحه نتایج چه می ‌بینید؟ به احتمال زیاد در سمت راست صفحه یک سری اطلاعات طبقه ‌بندی شده را می ‌بینید. خب شاید فکر کنید که اطلاعات فقط از سایت‌ های خارجی گرفته می ‌شوند پس تاثیری روی سایت ما ندارد. اگر نظرتان این است خوب به تصاویر زیر نگاه کنید.

Must Read

Connect

با ما بمان

برای دریافت جدیدترین آموزش ها ، در خبرنامه ما مشترک شوید
جدید در ارتقاء کسب و کار